Membrana głośnika – z czego powinna zostać wykonana?



Mając chociaż minimalne pojęcie o tym, jak zbudowany jest głośnik, z pewnością będziemy sobie zdawali sprawę z tego, że niezwykle ważna jest tutaj membrana. To w znacznej mierze właśnie od niej będzie zależało, jaki finalnie dźwięk będzie do nas docierał i czy będzie on spełniał nasze oczekiwania. Dlatego warto poświęcić trochę czasu temu elementowi głośników, tak abyśmy wiedzieli z czego jest stworzony i czego możemy się po nim spodziewać.

Podstawowe wiadomości

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że membrany zbudowane są w większości przypadków z papieru. To dlatego, że jeśli jest on wykonany z wysokiej jakości gatunku celulozy, to możemy być pewni, że taka membrana świetnie będzie tłumiła drgania własne, a więc nie będzie zakłócała nam odbioru naszej muzyki, a przy tym wszystkim jest dość tania w wykonaniu, co z pewnością dla wielu fanów muzyki będzie miało ogromne znaczenie.

O tym także pamiętajmy

Oczywiście ważna jest sama membrana i to z czego się ona składa, jednak powinniśmy mieć też świadomość, że na jej działanie wpływ będzie miało zawieszenie, które jest wykorzystane w danych głośnikach. Zazwyczaj wykonuje się je poprzez prasowanie w formach, przy wykorzystaniu właściwej gęstości, sprężystości, jak i wytrzymałości. Warto wiedzieć, że smaruje się je również odpowiednimi preparatami, które dodatkowo mają wspomóc te ich właściwości, tak aby już zamontowane w głośnikach faktycznie prawidłowo spełniały swoje zadanie. Niezwykle ważne jest to, aby takie zawieszenie, które stosowane jest przy membranie dawało jej możliwość odchyleń o odpowiedniej odległości, ale z drugiej strony musi ją trzymać w odpowiednim miejscu, tak aby w miarę możliwości tłumić drgania, które będą się pojawiały podczas jej pracy. Zobaczmy jak prezentuje się membrana i z czego jest wykonana.

Wielu ludzi, zwłaszcza takich, którzy na co dzień nie są zbyt mocno zaznajomieni z budową głośników może być zaskoczonych tym, że wykorzystuje się tutaj papier.