Gramofon – Jak czyścić i o niego dbać?Ludzie coraz częściej decydują się na zakup gramofonu, ponieważ oferuje on niesamowite brzmienie utworów, którego nie da się uzyskać w żaden inny sposób. Jednak sam zakup takiego urządzenia to nie wszystko. Jeśli ma on służyć przez wiele lat, to powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób o niego dbać. Jak również o płyty gramofonowe, które są tutaj wykorzystywane. To też oznacza, że zanim przejdziemy do zakupu wymarzonego gramofonu, powinniśmy również sprawdzić, co kupić, aby mieć pewność, że będziemy mogli w odpowiedni sposób go czyścić.

Jak to wygląda?

Pamiętajmy, że gramofon sam w sobie się kurzy. Do tego na płytach gramofonowych mamy specjalne rowki, po których musi poruszać się igła, abyśmy mogli uzyskać dźwięk. Im bardziej te rowki będą zabrudzone, tym więcej zanieczyszczeń będzie się zbierało na samej igle, a co się z tym wiąże, tym gorszy dźwięk będziemy uzyskiwali. Dlatego też warto się zaopatrzyć w odpowiedni płyn i szczoteczkę, które pozwolą nam wyczyścić igłę. Podczas takiego czyszczenia ważne jest to, abyśmy unieruchomili ramię na wsporniku w taki sposób, aby przypadkowo nie włączyć gramofonu.

Płyty również należy czyścić

Jeśli dźwięk z naszego gramofonu ma być prawidłowy, to nie powinniśmy zapominać o czyszczeniu samych płyt. Do tego również posłużą nam specjalne płyny, szmatki, gąbki, jak i szczoteczki, które pozwolą dotrzeć do każdego zagłębienia w rowku. Im czystsza będzie płyta, tym mniejsza będzie szansa, że brud będzie się zbierał na igle gramofonowej. Dlatego też powinniśmy pamiętać o tym, aby taką płytę gramofonową czyścić przed każdym włożeniem do gramofonu. Warto wiedzieć nie tylko to, jaki gramofon kupić, ale również jak dbać o niego i poszczególne akcesoria.

Tylko wówczas będziemy mogli się cieszyć z pięknej muzyki, która będzie rozbrzmiewała w naszym domu. Im bardziej zabrudzony gramofon i płyta, tym gorszej jakości dźwięk będzie do nas docierał.